Deri Teknolojisi Programı

Türkiye'de deri teknolojisi alanında ön lisans eğitimi veren üç programdan birisi Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Gerede Meslek Yüksekokulu DERİ TEKNOLOJİSİ PROGRAMIDIR.

"Deri Teknolojisi" 20 yıldan fazla geçmişi olan Yüksekokulumuzun en eski programlarından birisidir.

Deri Teknolojisi Programının amacı deri endüstrisinin gereksinim duyduğu günümüz modern teknolojilerini kullanabilecek, sektörün sorunlarını teknik anlamda çözebilecek, modaya uygun yeni ürünler geliştirebilecek nitelikte deri teknikerleri yetiştirmektir.

Sektörde teknoloji, makinalar, kimyasallar ne kadar gelişirse gelişsin, bunları yönetebilecek teknik insan gücüne her zaman ihtiyaç duyulmaktadır.

"Dericiler Şehri" olarak bilinen Gerede Türkiye'nin deri üretim merkezi olma yolunda ilerlemektedir. Gerede Türkiye’deki en canlı deri üretim merkezidir. Gerede Deri Organize Sanayi Bölgesinde üretim başlamış olup, taşınma süreci de hızla devam etmektedir. Öğrencilerimiz atölye olanaklarının yanı sıra Gerede Deri Sanayisinde de uygulamalarda bulunma şansına sahiptir.

Neden Deri Teknolojisi?

Türkiye'de deri konusunda eğitim veren üç ön lisans programından birisidir.

Yılda binlerce mezun veren ön lisans programlarıyla karşılaştırıldığında, mezunlar çok büyük bir avantaja sahip olurlar.

Özellikle iyi yetişmiş ve hevesli teknikerlere sektörün kapısı daima açıktır.

Sektördeki mevcut yöneticilerin, ustabaşıların çoğu da Deri Teknolojisi programından mezun kişilerdir.

Mezunlar Nerelerde Çalışır?

İyi yetişmiş ve kendini geliştirmeye açık kişiler tabakhanelerde, deri kimyasalları, deri ürünleri üreten ve pazarlayan işletmelerde, ayakkabı sektöründe, deri konfeksiyon sektöründe rahatlıkla iş bulabilirler.

Sektörde bilgiyi kullanabilen ve yönetebilen teknik elemanlara daima yer vardır.

Deri işi aynı zamanda bir moda işidir. Bu yüzden sadece erkekler değil kadınlarda da deri sektörünün içinde estetiğe, finisaja, renklere daha hassaslar. Bu yüzden deri sektöründe çok başarılı olabiliyorlar.

ÖĞRENİM OLANAKLARI

Programın atölyesi hamderiyi mamul deriye dönüştürecek düzeyde ekipmana ve olanağa sahiptir. Derslerin yaklaşık yarısı uygulamalı, özellikle mesleki derslerin çok büyük kısmı uygulamalı olarak verilmektedir.

 

 

DUYURULAR

Top