En küçük külhanbeyi ayakkabısı

 

 Türkiye’de giyilebilir en küçük ayakkabısı Gerede Meslek Yüksekokulu Yaşayan Ayakkabı Müzesinde sergilenmeye başlandı. Halk arasında Çarşamba ayakkabısı ya da külhanbeyi ayakkabısı olarak bilinen 17 numara ayakkabı, türünün en küçük ayakkabısı.

Samsun’da faaliyet gösteren Mitat ayakkabı tarafından üretilen 17 numara ayakkabı Abant İzzet Baysal Üniversitesi Gerede Meslek Yüksekokulu Yaşayan Ayakkabı Müzesine hediye edildi.

Samsun’da faaliyet gösteren Mitat ayakkabı tarafından üretilen 17 numara ayakkabı AİBÜ Ayakkabı Müzesinde sergileniyor. Ayakkabı; gerçek ölçülerde ve giyilebilir en küçük ayakkabı unvanına sahip olup ancak 3 aylık bir bebeğin ayağının sığacağı büyüklükte.

Üretici firma tarafından Gaziantep’te düzenlenen 2013-2014 Gappshoes Ayakkabı Moda Fuarında sergilenen ayakkabının sayası hakiki dana derisi ve tabanı neolit malzemeden yapılmış.

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Gerede Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr.Nurettin Akçakale, “Ayakkabı yapımında yaklaşık olarak 5 desi metrekare deriden yapılmış. Ayakkabı yumurta topuk sivri burun ayakkabı tek parça sayadan özel olarak yapılmıştır. Halk arasında Çarşamba ayakkabısı ya da külhanbeyi ayakkabısı olarak bilinen türünün en küçük ayakkabısıdır” diye konuştu.

Daha önce Abant İzzet Baysal Üniversitesi Gerede Meslek Yüksekokulu Ayakkabı Tasarımı Programı Öğrencisi Zekeriya Atmaca’nın bitirme projesi olarak yaptığı 222 numara ve 1,5 metre boyundaki ayakkabı ile Yaşayan Ayakkabı Müzesinde yan yana getirilince ilginç bir görüntü ortaya çıktı.


Bolu Abant İzzet Baysal University - Gerede Vocational School © 2018 Back to top