İstiklal Marşının kabulu gününde Gerede Belediyesi ve Gerede Meslek Yüksekokulu işbirliği ile düzenlenen ' Yeni İstiklal Savaşı ve Gerçekler' konulu konferans  12 Mart 2017 tarihinde Pazar günü saat 19:30 'da Melih Gökçek Kültür Merkezinde Tarihçi Yazar Prof. Dr. Ahmet ŞİMŞİRGİL tarafından sunuldu.

     Tarihçi Yazar Prof. Dr.Ahmet ŞİMŞİRGİL '' İstiklal Marşını yazan Mehmet Akif  ERSOY' un dediği gibi Allah bir daha bu millete İstiklal Marşı yazdırmasın. Osmanlı Devleti 1839 Tanzimat Fermanı ile bitirilmiştir.Bu ferman ile emperyalist güçler kendi adamlarını yerleştirmiş, kendi okullarını açmış,  resmen tek başlılığı ortadan kaldırmışlardır. Kardeşi kardeşe kırdırıp 624 yıldır dünyada söz sahibi olan bir milleti yok etmeyi başarmışlarıdır. Tek başlılık ortadan kalkınca yönetim zayıflamış, ülke oğullar tarafından paylaşılmış, menfaatler çatışması başlamıştır. Emperyalist güçlerin oyunlarının bitmediğini, devam ettiğini tarihimizdeki ve yakın zamanda yaşanan olaylardan ders çıkarılması gerektiğini ifade eden ŞİMŞİRGİL son dönemde özellikle genç nesil üzerinden oyunlar oynanmak isteniyor. Gençlerimizin çok uyanık olmaları tarihimizi çok iyi analiz etmeleri ve yakın zamanda yaşanan olaylardan ibretlle ders çıkarmaları, kendilerini kullandırtmamaları gerektiğini ısrarla dile getirdi''.

     Konferansa Gerede Kaymakamı Cengiz ÜNSAL , Belediye Başkanı Mustafa ALLAR, Yüksekokul Müdürü Doç. Dr. Bahattin ÖZTOPRAK , Müdür Yardımcıları Öğr. Gör. Nuri SEZER ve Öğr. Gör. Kemal KILINÇ, Yüksekokul Sekreteri Seyit ORAL, Milli Eğitim Müdürü Mustafa CAMCI, İlçe Müftüsü Abdurrahman ŞENOĞLU, Gençlik Merkezi Müdürü İlhan ŞİMŞEK, Belediye Halkla İlişkiler Müdürü Baki SUNGUR, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı  Ersin KAŞKA, Ak Parti İlçe Başkanı Ali ŞAFAK, Meslek Yüksekokulumuz  akademik - idari personeli ile öğrenciler, Sivi Toplum Kuruluşları, Daire Amirleri ile birlikte Gerede halkı ve Milli Eğitim Müdürlüğünde okuyan çok sayıda öğrenci katılarak salon hınca hınç doldu.

     Konferans soru- cevap şeklinde sona erdi.Konferans bitimi Gerede Kaymakamı, Belediye Başkanı ve Yüksekokul Müdürü tarafından konuşmacı Prof. Dr. Ahmet ŞİMŞİRGİL'e hediye taktim edildi. Daha sonra kitaplarını imzalayan ŞİMŞİRGİL Meslek Yüksekokulu Şeref Defterini İmzaladı.

   

 


Bolu Abant İzzet Baysal University - Gerede Vocational School © 2018 Back to top